Plīša lācītis ar senlatviešu rakstu zīmēm

Plīša lācītis ar senlatviešu rakstu zīmēm
Lācītis ar izšūtu seno latvju zīmi  spēkam un aizsardzībai. 25 cm garumā.
Ugunskrusts jeb Pērkona krusts simbolizē un piesaista laimi, enerģiju, uguni , pērkonu un vēju. Pērkons darbojas kā visu ļauno spēku vajātājs.

Pērkons ir viens no vecākajiem senču dieviem un tiek dēvēts arī par Veco tēvu. Latvijā Pērkona krusts sastopams jau no 3. - 4. gs. izrakumos atrastajās lietās. Agrajā dzelzs laikmetā tas attēlots, piemēram, latgaļu bronzas rotās un somugru cilšu emaljētajās saktās. Vēlajā dzelzs laikmetā rakstam parādās jau daudz dažādu atvasinājumu un ir sastopami dažādi krāšņi varianti. 
Šai zīmei ir vairāki nosaukumi - svastika, ugunskrusts, Pērkona krusts vai zarukrusts. Šai zīmei ir ļoti liels variantu skaits. Ugunskrusts ir saistīta ar Sauli, Laimu, un Pērkonu, tādēl to mēdza iegriezt bērna gultiņas galā, kā arī ieaust jostā ar kuru bērnu satin. 
Kādreiz Augškurzemē bija paraža, bērniņam piedzimstot, mājas spāres galā pakārt kokā grieztu ugunskrustu. Šī zīme, tāpat kā Jumis, bieži ir redzēta uz svētakmeņiem, kā arī plaši izmantota amuletos, rotās un zintniecībā. Jostās, sagšās, cimdos, zeķēs un kreklos šo zīmi ierakstīja, lai nēsātāju pasargātu no visa ļaunā. 

Jostās un citur ornamentos bieži vien blakus esoši kāršu krusti savienoti tā, ka vienam gali noliekti Saules kustības, bet otram - pretējā virzienā. Kompozīcijās Pērkona krusts bieži vien ir novietots stūrainās saulītes centrā.

Ne vienmēr ugunskrustu viegli pazīt. Garenajās joslu kompozīcijās mēdza izmantot tikai pusi vai pat ceturto daļu raksta, brīvās vietas aizpildot ar citiem, sīkākiem rakstiem.


Pērkons - debesu kalējs, kura kalves ogles kā sudrabs sabirst paklātajā villainē. Pērkons brauc citu mitoloģisko debesu dievību godos (precībās, kāzās). Pērkons - ļauno spēku (Velna, jodu) vajātājs; tas ir viņa uzdevums, un tālab viņš tik bargs, ne jau sava prieka pēc ļauj vaļu dusmām. Tikai cilvēkiem jāuzmanās negaisa laikā trāpīties Pērkona ceļā, lai ļaunajiem gariem raidītie zibeņi ļaudis netrāpītu. Tāpat kā citas latviešu dievības arī Pērkons ir labvēlīgs cilvēkiem.  Kad pavasaros tas noducina, tā ir zīme, ka var sākt darboties ar zemi, jo visi nelabie ir aizbiedēti. Pērkona zīme ir svētības un enerģijas simbols, arī gaismas, veselības, labklājības simbols. Dažos iedalījumos Pērkona zīmes uzlūko arī par  ugunskrustu, Laimas krustu, zaru krustu. Zīme ar vārdu svastika pazīstama gandrīz vai visā pasaulē, plaši izmantota daudzu tautu mākslā: ķeltiem, ģermāņiem, indiešiem, ķīniešiem, tibetiešiem, indiāņiem u.c. Senajā indoeiropiešu pirmvalodā vārds svastika tiek tulkots ar nozīmi laime. Ar ugunskrustu, kuram zari griežas uz labo pusi, indieši apzīmē sievišķo pirmsākumu (sauc par svastiku), bet krustu, kam zari griežas uz kreiso pusi, uzskata par vīrišķo zīmi (sauc par sauvastiku). Pēc konstrukcijas Pērkona krusts ir krusts ar četriem vienāda garuma atzariem, kuru noslēdzošie gali izvietoti taisnos leņķos vai arī izliekti un līdz ar to rada riņķveida kustības iespaidu. Parasti to izprot kā saules riteni. Ir dažādi skaidrojumi par zīmē ietverto simboliku, viens no tiem - divi sakrustoti zibeņi - lielā mērā atbilst latviešu folkloras iedibinātajiem priekšstatiem. Par latvisko izpratni ir skaidrojumi (slavenā adītāja Jete Užāne), ka svarīgi vērot, kā griežas zari, ripojot pa Saules ceļu: vai tie tikai pieskaras vai arī uzplēš zemi un dara tai sāpes. Atkarā no tā ugunskrustam piedēvē sargātāju vai postītāju (kā vācu fašistu simbols) spēku.   


Materiāli : 

Audums pamatam : 100 % poliesters

Audums ķepiņām un aksesuāriem : 100 % kokvilna

Pildījums : poliestera šķiedras 


Kopšanas instrukcija :

- mazgāt veļas mašīnā 40 grādos , delikātajā režīmā

- nebalināt 

- var žāvēt mašīnā - žāvētājā

- negludināt

- var ķīmiski tīrīt


Rakstīt atsauksmi

Piezīme: HTML netiek pieņemts, lūdzu izmantojiet neformatētu tekstu.
    Slikts           Labs

  • Modelis: Plīša lācītis ar senlatviešu rakstu zīmēm
  • Pieejamība: Pieejams
  • 35,01 €
  • Bez nodokļa: 28,93 €

Papildu iespējas:

Atslēgvārdi: plīša lācīši, mīkstas mantiņas, lāči, dāvana, dāvanas bērniem, senlatviešu zīmes, senlatviešu raksti, mantiņas, balti lācīši, latviskas mantiņas, roku darbs, latviešu ražotāji, suvenīri, latviski suvenīri, plīša mantiņas, rotaļlietas bērniem

Easy Maxi rokturi var saliekt atpakaļ, lai ērti piekļūtu bērnam. Easy Maxi ir ērti lietojams. Izliek..
0,00 €
Bez nodokļa: 0,00 €
Easy Maxi rokturi var saliekt atpakaļ, lai ērti piekļūtu bērnam. Easy Maxi ir ērti lietojams. Izliek..
0,00 €
Bez nodokļa: 0,00 €
Easy Maxi rokturi var saliekt atpakaļ, lai ērti piekļūtu bērnam. Easy Maxi ir ērti lietojams. Izliek..
0,00 €
Bez nodokļa: 0,00 €
Bebecar Easy Maxi ELs automašīnu sēdeklis ir piemērots Bebecar šasijai bez adapteriem un papildus SP..
0,00 €
Bez nodokļa: 0,00 €
Bobob Fix RF auto sēdeklis ir paredzēta lietošanai no 9 mēnešiem līdz apmēram 4 gadiem (9-18 kg), ..
0,00 €
Bez nodokļa: 0,00 €
Easy Maxi rokturi var saliekt atpakaļ, lai ērti piekļūtu bērnam. Easy Maxi ir ērti lietojams. Izliek..
0,00 €
Bez nodokļa: 0,00 €